ابزارهای مرتبط : محاسبه ی تاریخ زایمان

محاسبه تعداد روز بارداری

مدت زمان بارداری

تاریخ شروع بارداری

تاریخ تقریبی زایمان

سن بارداری از اولین سوالاتیست که بانوان هنگام باردار شدن از خود می‌پرسند. جالب است بدانید که در محاسبه سن بارداری «ماه» کاربرد نداشته، و سن جنین بر اساس هفته یا تریمستر (سه ماهه) مشخص می‌شود. در این مطلب هر اطلاعاتی که در مورد محاسبه هفته بارداری و محاسبه سن جنین نیاز دارید را آورده‌ایم. ابتدا روش‌های محاسبه سن بارداری و محاسبه هفته بارداری را توضیح می‌دهیم؛ و سپس دقت هرکدام در تعیین سن جنین را می‌سنجیم. در ابتدای صفحه نیز می‌توانید از ابزار محاسبه آنلاین سن بارداری برای محاسبه زمان بارداری استفاده کنید.

 

محاسبه هفته بارداری آنلاین

احتمالا مایل هستید پیش از مطالعه روش‌های محاسبه سن بارداری، سن جنین را محاسبه کنید. به همین دلیل، ابزار محاسبه آنلاین سن بارداری را در ابتدای صفحه برایتان آورده‌ایم. این ابزار برای محاسبه دقیق سن بارداری از اولین روز آخرین قاعدگی شما استفاده می‌کند. اگر می‌خواهید با نحوه محاسبه سن بارداری در محاسبه انلاین سن بارداری بهتر آشنا شوید، ادامه این بخش را مطالعه کنید.

کل بارداری ۲۸۰ روز یا ۴۰ هفته است و محاسبه سن بارداری از روز لقاح انجام می‌شود؛ نه از روز اول قاعدگی. با این وجود، متخصصان برای محاسبه دقیق سن بارداری، روز اول قاعدگی را در نظر می‌گیرند و بارداری را 42 اعلام می‌کنند؛ درصورتی که فرد در دو هفته باردار نیست. اما چرا متخصصان و ابزار محاسبه آنلاین سن بارداری، محاسبه هفته بارداری را از روز اول قاعدگی انجام می‌دهند؟

دلیل اینکار در محاسبه سن جنین، اطلاع نداشتن از زمان دقیق لقاح (تخمک‌گذاری) است. همچنین، برای تعیین سن جنین مشخص نیست که لقاح در کدام رابطه و کدام روز صورت گرفته است. بسیاری از بانوان در محاسبه زمان بارداری و سن دقیق جنین، روز نزدیکی را روز لقاح در نظر می‌گیرند؛ اما این روش مناسب نیست. زیرا ممکن است نزدیکی در روز نهم چرخه قاعدگی باشد، اما لقاح در روز چهاردهم صورت بگیرد.

 

روش‌های محاسبه سن بارداری

از محاسبه انلاین سن بارداری که بگذریم، برای محاسبه هفته بارد اری و سن دقیق جنین روش‌های مختلفی وجود دارد که متخصصان از آنها استفاده می‌کنند. اگر قصد محاسبه سن جنین را دارید، حتما این بخش را مطالعه کنید تا با روش‌های محاسبه سن بارداری و تعیین سن جنین به خوبی آشنا شوید.

 

1. محاسبه سن بارداری با سونوگرافی

برای محاسبه سن بارداری با سونوگرافی، پزشک از امواج دستگاه سونوگرافی استفاده می‌کند. در محاسبه سن بارداری با سونوگرافی، پزشک داخل شکم را با استفاده از دستگاه بررسی کرده، و محاسبه سن بارداری یا همان محاسبه هفته بارداری را به کمک ساک بارداری انجام می‌دهد.

اگر محاسبه سن بارداری با سونوگرافی را بعد از شش هفته انجام دهید، برای محاسبه هفته بارداری طول سر تا انتهای جنین به شش هفته اضافه می‌شود. اما اگر محاسبه سن بارداری با سونوگرافی را قبل از شش هفته انجام دهید، تعیین سن جنین به کمک اندازه جنین و تکامل ساک حاملگی انجام می‌شود.

1-1. تعیین سن بارداری با سونوگرافی دقیق است؟

در این قسمت می‌خواهیم بگوییم که آیا محاسبه دقیق سن بارداری با این روش دقت کافی را دارد یا خیر. در محاسبه سن بارداری با سونوگرافی، می‌توان نوزاد را از هفته پنجم یا ششم پس از آخرین چرخه قاعدگی اندازه‌گیری کرد.

اندازه‌گیری نوزاد و محاسبه هفته بارداری نیز با سونوگرافی در اوایل بارداری دقت بالاتری دارد. بهترین زمان محاسبه سن دقیق جنین با سونوگرافی، بین هفته هشتم و هجدهم بارداری است. ترکیب محاسبه سن بارداری با سونوگرافی با روز اول آخرین چرخه قاعدگی، دقیق‌ترین نحوه محاسبه سن بارداری است.

 

2. محاسبه زمان بارداری با میزان هورمون HCG یا آزمایش بتا

علاوه بر تشخیص سن دقیق جنین با سونوگرافی، روش‌های دیگری برای محاسبه سن جنین نیز وجود دارد؛ مانند استفاده از هورمون HCG. در غربالگری نقص سیستم ایمنی جنین که در هفته پانزدهم تا بیستم بارداری انجام می‌شود، این هورمون در خون تمام زنان باردار دیده می‌شود. اما محاسبه هفته بارداری و سن دقیق جنین با هورمون HCG چگونه انجام می‌شود؟

مقدار هورمون HCG در سه هفته اول بارداری بین ۵ تا ۵۰ میکروگرم بر دسی‌لیتر است. در هفته چهارم مقدار آن به ۱۰ تا ۴۲۵، و در هفته پنجم به ۱۹ تا ۷۳۴۰ می‌رسد. میرزان HCG در هفته دوازدهم به اوج خود و ۲۸۸۰۰۰ می‌رسد. بازه وسیع این هورمون محاسبه سن جنین (سن دقیق جنین) را مشکل می‌کند.

با این وجود، آزمایش بتا برای تشخیص حاملگی چندقلو عالیست. زیرا میزان بسیار بالای این هورمون یعنی بیش از یک جنین در حال رشد است. معمولا برای اطمینان، پزشکان با سونوگرافی فرد را تست می‌کنند.

 

3. محاسبه سن بارداری با روش LMP

تعیین سن جنین به روش LMP (Last Menstrual Period) به معنای محاسبه زمان بارداری با استفاده از روز اول آخرین چرخه قاعدگیست. گفتیم که به دلیل مشخص نبودن روز دقیق بارداری، از اولین روز از آخرین چرخه قاعدگی برای محاسبه سن جنین و البته زمان بارداری استفاده می‌شود. البته محاسبه سن بارداری با پریود نامنظم در این حالت اعتبار زیادی ندارد.

در محاسبه زمان بارداری با روش LMP، متخصص شما ۲۸۰ روز را به اولین روز آخرین چرخه قاعدگی اضافه می‌کند تا زمان زایمان را به دست آورد. زمان به دست آمده (مانند محاسبه آنلاین سن بارداری) شاید محاسبه سن جنین و محاسبه تاریخ زایمان را نتواند با دقت بالا اعلام کند، اما برای اندازه جنین شاخص مناسبی است.

در کنار تعیین سن جنین با این روش، افراد زیادی محاسبه هفته بارداری را از روز تخمک‌گذاری انجام می‌دهند. این تاریخ قابل اعتماد معمولا حدود دو هفته پس از اولین روز آخرین قاعدگی است.

امتیاز دهید

4.8 امتیاز از 183 رای