رمز تصادفی چیست و چگونه می‌توان آن را تولید کرد؟

100%
خیلی قوی

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

 رمز عبور قوی مهم‌ترین عاملی است که می‌تواند از هک شدن حساب‌های مختلف افراد جلوگیری کند. فرقی ندارد شما در چه سرویس آنلاینی حساب کاربری ایجاد می‌کنید، استفاده از یک رمز عبور تصادفی بسیار قوی می‌تواند از دسترسی افراد دیگر به حساب کاربری شما جلوگیری کند.

یک رمز عبور قوی باید از حداقل 8 کاراکتر تشکیل شده باشد که این کاراکترها نیز ترکیبی از حرف، عدد و کاراکترهای خاص باشد. به این صورت امکان هک شدن آن وجود ندارد. برخی از افراد خود اقدام به تولید رمز عبور می‌کنند، اما از آنجایی که ممکن است این رمز به اندازه کافی قوی نبوده، توصیه می‌شود از سرویس‌های تولید رمز عبور استفاده کنید. در ادامه با ما همراه باشید تا یکی از بهترین این سرویس‌ها را برای تولید رمز تصادفی معرفی کنیم.

رمز تصادفی

اهمیت استفاده از رمز عبور پیچیده

شاید برای شما هم سوال باشد که یک رمز عبور قوی چگونه می‌تواند از دسترسی هکرها به حساب‌های کاربری جلوگیری کند. بسیاری از هکرها برای دسترسی به حساب شما با کمک ربات‌ها پسوردهای گوناگون را تست می‌کند تا پسورد واقعی شما یافت شود. این نوع حمله brute-force نامیده می‌شود.

در این روش تمام احتمالا رمز عبور بررسی می‌شوند. به عنوان مثال تمام ترکیبات مختلف حروف در کنار یکدیگر، اعداد در کنار یکدیگر، کاراکترها و تمام حالات ممکن بررسی می‌شوند. به این صورت هرچه رمز عبور شما طولانی‌تر و حاوی حرف، عدد و کاراکترهای مختلف باشد، دسترسی به آن سخت‌تر است. به عنوان مثال رمز عبوری مانند A6H@f598 برای هک شدن به زمانی بیش از 1000 سال نیاز دارد.

نکته دیگری که در مورد رمز عبور وجود دارد این است که اگر شما از اطلاعات شخصی خود مانند نام، شماره تماس، کد ملی و ... برای رمز عبور استفاده کنید، احتمال پیدا شد آن بیشتر است. به همین دلیل استفاده از رمز رندوم می‌تواند امنیت حساب شما را بالا ببرد.

تولید رمز تصادفی

یک رمز عبور ایمن چه ویژگی‌هایی دارد؟

شما می‌توانید به کمک سیستم تولید رمز تصادفی سایت مرکزش یک رمز کاملا قوی و ایمن به دست بیاورید. اما بهتر است ویژگی‌های یک رمز عبور قوی را بدانید تا در صورت دسترسی نداشتن به این وب سایت خودتان یک پسورد قوی ایجاد کنید. مهم‌ترین ویژگی‌های یک رمز عبور قوی به صورت زیر هستند:

 رمز عبور باید به صورتی باشد که به خاطر سپردن آن بسیار سخت و دشوار باشد.

  •   تا جایی که ممکن است از رمز‌های عبور طولانی استفاده کنید. رمز عبور کوتاه احتمال هک شدن را افزایش می‌دهد.
  •  از تمام کاراکترهای در دسترس مانند حروف بزرگ و کوچک، اعداد، کاراکترهای خاص و ... استفاده کنید.
  •  به هیچ عنوان اطلاعات شخصی خود مانند نام، شماره تماس، کد ملی، تاریخ تولد و ... را در رمز استفاده نکنید.
  • سعی کنید کاراکترهای مورد استفاده در سطح کیبورد پخش شده و در یک قسمت متمرکز نباشند.
  •  برای امنیت بیشتر حساب‌های کاربری خود بهتر است به صورت دوره‌ای رمز عبور را تعویض کنید.

تصادفی بودن رمز عبور به چه معناست؟

برخی از دنباله‌ها با استفاده از الگوی خاصی ساخته و تولید می‌شوند. اما زمانی که هیچ الگویی را نتوان برای یک دنبال به دست آورد، آن دنباله به صورت تصادفی تولید شده است. اعداد 1،2،3،4 یک دنباله از اعداد است که ما می‌توانیم الگوی در آن ببینیم و اعداد بعدی را به دست آوریم. اما دنباله اعدادی مانند 65، 37،93،83،92 یک دنباله از اعداد است که هیچ الگوی خاصی نداشته و اعداد به صورت تصادفی کنار یکدیگر قرار گرفته‌اند.

در واقع یک دنباله تصادفی به صورتی ساخته می‌شود که هیچ ترتیبی برای قرار گرفتن اعضای دنباله کنار یکدیگر وجود ندارد. البته همیشه نداشتن نظم و ترتیب به معنای تصادفی بودن نیست. در واقع زمانی که هیچ اطلاعاتی برای باز تولید یک دنباله به دست نیاید، دنباله تصادفی است. یم رمز عبور تصادفی به صورتی تولید می‌شود که با حدس یکی از کاراکترهای آن نتوان به باقی کاراکترها دست پیدا کرد و در واقع هیچ الگویی بین کاراکترهای آن وجود نداشته باشد.

رمز رندوم

نحوه تولید رمز تصادفی در سایت مرکزش

تولید رمز عبور تصادفی در این سایت بسیار ساده و بدون هزینه انجام می‌شود. ابتدا به ابزار تولید رمز تصادفی در بالای همین صفحه مراجعه کنید. اطلاعات موردنظر خود را وارد کنید. در این بخش می‌توانید تعداد کاراکترهای مورنیاز برای رمز عبور را مشخص کنید. این سایت می‌تواند رمزهای عبور از 4 تا 128 کاراکتر تولید کند.

شما می‌توانید از اعداد 1 تا 9، حروف کوچک a-z، حروف بزرگ A-Z و کاراکترهای خاصی مانند @,%,& و ... در رمز خود داشته باشید. در صورت نیاز به هر کدام کادر کنار آن را علامت بزنید. توصیه می‌شود تمام کادرها را علامت زده تا رمز عبور قوی برای شما ایجاد شود.

در نهایت در کادر پایین رمز عبور و میزان قوی بودن آن نشان داده می‌شود. می‌توانید آن را در جای امنی کپی کرده و برای ایجاد حساب کاربری موردنظر از آن استفاده کنید.

نحوه تولید رمز تصادفی

سخن آخر

داشتن یک رمز عبور قوی برای حساب‌های کاربری مختلف اهمیت زیادی دارد. امروزه بسیاری از فعالیت‌های روزانه ما به صورت آنلاین و در پلتفرم‌های اینترنتی انجام می‌شود. از این رو باید برای ایجاد حساب‌های خود از رمز تصادفی استفاده کنید تا احتمال هک شدن شما کم شود. هرچه رمز عبور شما قوی‌تر باشد احتمال نفوذ دیگران به حساب شما کمتر و نزدیک به صفر می‌شود. اگر با نحوه ایجاد رمز عبور قوی آشنایی ندارید می‌توانید به راحتی از طریق وب سایت مرکزش رمز تصادفی تولید و استفاده کنید.

امتیاز دهید

4.8 امتیاز از 4 رای