محاسبه و درصد گیری آنلاین تست

درصد با نمره منفی :


درصد بدون نمره منفی :

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

4 دیدگاه
Ali
در تاریخ 1401-6-23 ساعت 03:15

Alli


Fatemeh
در تاریخ 1401-7-23 ساعت 08:05

خیلی عالی و کاربردی ، ممنون⚘


حسین
در تاریخ 1401-7-29 ساعت 10:02

عالی


صمیمی
در تاریخ 1401-9-6 ساعت 04:43

عالی


درصد گیری تست اولین کاری است که داوطلبان بعد از شرکت در یک آزمون انجام می‌دهند. در واقع محاسبه درصد تست، عملکرد کلی فرد را پیش‌بینی می‌کند و دید خوبی از نتیجه واقعی به او می‌دهد.

برای محاسبه درصد آزمون بدون نیاز به فرمول درصد گیری تست، می‌توانید از برنامه درصد گیری آنلاین تست «مرکزش» استفاده کنید و با چند کلیک ساده، در کمترین زمان درصد بگیرید؛ در ادامه نحوه کار با نرم افزار رایگان درصد گیری تست آنلاین «مرکزش» را توضیح داده‌ایم.

 

نحوه محاسبه درصد تست با ابزار

برای درصد گرفتن از تست به کمک این ابزار کافی است تعداد سوالات درست، نادرست و بدون پاسخ را وارد کنید، و سپس روی دکمه «محاسبه» بزنید. برنامه درصد گیری تست دو عدد را به شما نشان خواهد داد؛ یکی درصد گیری با نمره منفی، و دیگری محاسبه درصد بدون نمره منفی است.

در آزمون‌ها، دو روش کلی برای محاسبه درصد تست وجود دارد. در روش اول نمره منفی وجود ندارد، و درصد گیری تست با استفاده از تعداد پاسخ‌های درست محاسبه می‌شود. اما در روش دوم، که بسیار رایج است، هر پاسخ نادرست نمره منفی دارد که معمولا یک‌سوم نمره پاسخ درست است.

 

فرمول درصد گیری تست با نمره منفی

معمولا در آزمون‌های تستی، برای محاسبه درصد آزمون به پاسخ‌های اشتباه نمره منفی تعلق می‌گیرد. این کار با این هدف انجام می‌شود که داوطلبان به صورت شانسی به سوالات پاسخ ندهند و به اعتبار آزمون خدشه‌ای وارد نشود.

اگر می خواهید بدانید که تاثیر نمره منفی در محاسبه درصد تست به چه صورت است، باید بگوییم که بسته به تصمیم طراح آزمون، می‌تواند یک‌چهارم، یک‌سوم، یک‌دوم یا حتی برابر با تاثیر سؤالات درست باشد. اما معمولا تاثیر جواب اشتباه در آزمون‌های مختلف (از جمله کنکور) یک‌سوم پاسخ صحیح است. در این مواقع می‌گوییم نمره منفی آزمون یک‌سوم است.

فرمول درصد گیری تست با نمره منفی، برای پاسخ‌های درست و نادرست وزن در نظر می‌گیرد. اگر پاسخ سوالی صحیح باشد ضریب ۳ می‌گیرد، و اگر پاسخ سوالی اشتباه باشد ضریب ۱- می‌گیرد. بنابراین، فرمول درصد گیری تست با نمره منفی به شکل زیر خواهد بود:

درصد با نمره منفی = [[3*((تعداد پاسخ‌های درست - تعداد پاسخ‌های نادرست))] / 3*تعداد کل سوالات] * 100

یعنی برای درصد گیری تست تعداد سوالات را سه برابر می‌کنیم. برای هر پاسخ درست سه امتیاز مثبت، و برای هر پاسخ نادرست یک امتیاز منفی در نظر می‌گیریم. در آخر، مجموع پاسخ‌های وزن‌دار مثبت و منفی را بر سه برابر تعداد کل سوالات تقسیم، و درصد آزمون را محاسبه می‌کنیم.

 

مثال استفاده از فرمول درصد گیری با نمره منفی

فرض کنید دانش‌آموزی در کنکور شرکت کرده است، و در درس ریاضی 23 پاسخ درست و 8 پاسخ نادرست دارد. مجموع سوالات ریاضی 45 است؛ درصد آن را محاسبه کنید.

طبق فرمول درصد گیری تست با نمره منفی داریم:

 درصد = [[3*(23) - (8)] / 3*45] * 100 = %45.18

 

فرمول درصد گرفتن از تست بدون نمره منفی

در برخی آزمون‌های تستی، انتخاب گزینه اشتباه، روی محاسبه درصد آزمون تاثیر منفی نمی‌گذارد. به عبارت دیگر، تاثیر سوالاتی که به اشتباه به آنها پاسخ داده شده، مانند سوالات بدون پاسخ است. در این حالت، برای درصدگیری تست کافی است ابتدا تعداد پاسخ‌های صحیح را بر تعداد کل سوالات تقسیم کنیم؛ و سپس نتیجه را در ۱۰۰ ضرب کنیم.

بنابراین، فرمول درصد گیری تست بدون نمره منفی به صورت زیر به دست می‌آید:

درصد بدون نمره منفی = (تعداد پاسخ‌های درست / تعداد کل پرسش‌ها) * 100

 

مثال محاسبه درصد تست بدون نمره منفی

فرض کنید دانش‌آموزی در کنکور شرکت کرده است، و در درس ریاضی 23 پاسخ درست و 8 پاسخ نادرست دارد. مجموع سوالات ریاضی 45 است؛ درصد آن را محاسبه کنید.

طبق فرمول درصد گیری تست بدون نمره منفی داریم:

 درصد = (45 / 23) * 100 = %51.11

 

برنامه درصد گیری آنلاین تست و آزمون می خوای؟

قطعا نرم افزار بالای صفحه، کار شما را در چند ثانیه راه می اندازد؛ برای درصدگیری تست بدون نیاز به فرمول (با یا بدون نمره منفی) می‌توانید از برنامه درصد گیری آنلاین تست «مرکزش» استفاده کنید. کافی است تعداد سوالات درست، نادرست و بدون پاسخ را وارد کنید، و روی دکمه «محاسبه» بزنید. برنامه درصد گیری تست دو پاسخ را به شما نشان خواهد داد؛ یکی درصد با نمره منفی، و دیگری درصد بدون نمره منفی.

امتیاز دهید

4.5 امتیاز از 1801 رای