تبدیل جریان الکتریکی

نتیجه تبدیل:

سایر تبدیل ها

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

تبدیل جریان الکتریکی آنلاین

تبدیل جریان الکتریکی و واحدهای مختلف آن به یکدیگر، برای متخصصان دنیای الکتریک و الکترونیک کاربرد قابل توجهی دارد. برای تبدیل واحد جریان الکتریکی یا باید محاسبات متعددی را انجام داد، یا خیلی ساده از یک ابزار تبدیل جریان الکتریکی آنلاین استفاده کرد. ابزار موجود در این صفحه کوچک‌ترین و بزرگ‌ترین مقادیر انواع جریان الکتریکی را به صورت آنی محاسبه می‌کند.

برای آشنایی بیشتر با اینکه جریان الکتریکی چیست، مهمترین واحدهای آن چه هستند، و نحوه استفاده از ابزار آنلاین تبدیل جریان الکتریکی با مرکزش همراه باشید.

 

جریان الکتریکی چیست؟

جریان الکتریکی تعریف واضحی دارد: حرکت یا جاری شدن بارهای الکتریکی را جریان الکتریکی می‌گویند. منظور از بارهای الکتریکی الکترون‌ها هستند. با این وجود، حرکت هر باری یک جریان محسوب می‌شود. جریان الکتریکی در یک رسانا یا هادی حرکت می‌کند؛ اما نمی‌تواند در عایق‌ها به حرکت بیفتد.

واحد رسمی این مفهوم در سیستم بین‌المللی یکاها آمپر (A) است. میزان جریان الکتریکی یا همان آمپر، از تقسیم ولتاژ بر مقاومت به دست می‌آید. بنابراین، فرمول جریان الکتریکی به صورت زیر به دست می‌آید:

A = V / R

انواع جریان الکتریکی

جریان الکتریکی به دو نوع مستقیم و متناوب تقسیم می‌شود:

1. جریان مستقیم، از یک منبع مانند باتری گرفته می‌شود و نوسانی ندارد. این جریان همیشه از قسمت مثبت مدار به قسمت منفی حرکت می‌کند و یک‌طرفه است (مانند جهت قراردادی جریان الکتریکی). کلیه وسایل برقی ما نیز با جریان مستقیم کار می‌کنند؛ یعنی زمانی که جریان باید شدتی ثابت و مشخص داشته باشد.

2. جریان متناوب، برخلاف جریان مستقیم جهت ثابتی ندارد. جهت جریان متناوب مدام به‌شکل یک موج سینوسی تغییر پیدا می‌کند. این جریان انرژی را در یک مسیر می‌رساند و بعد تغییر جهت می‌دهد. کاربرد اصلی جریان متناوب در تحویل برق به اماکن مختلف مانند منازل وشرکت‌ها است.

 

واحدهای جریان الکتریکی

از واحد رسمی این مفهوم یا آمپر که بگذریم، جریان الکتریکی با واحدهای دیگری نیز سنجیده می‌شوند. واحدهای فرعی آمپر از مهمترین‌ها یکاها هستند که در تبدیل جریان الکتریکی هم کاربرد زیادی دارند؛ از جمله تراآمپر، گیگاآمپر، مگاآمپر، کیلوآمپر، میکروآمپر و غیره.

علاوه بر واحدهای دیگری هم هستند که در بیان و تبدیل جریان الکتریکی استفاده می‌شوند، از جمله بایوت (biot)، گیلبرت (gilbert)، واحد الکترومغناطیسی جریان، واحد الکترواستاتیک جریان، جریان الکتریکی گاوسی، سیمنز ولت و غیره. برای درک بهتر این واحدها، چند مثال از تبدیل جریان الکتریکی می‌زنیم:

·         1 آمپر = 1.000.000.000 نانو‌‌آمپر

·         1 مگاآمپر = 0.000001 ترا‌آمپر

·         1 بایوت = 100 دسی‌آمپر

·         1 گیلبرت = 796 میلی‌آمپر و ...

 

تبدیل آنلاین جریان الکتریکی

برای تبدیل آمپر به میلی‌آمپر، بایوت به آمپر، جریان الکتریکی گاوسی به آمپر و ...، تنها باید مقدار مدنظرتان در قسمت «مقدار تبدیل» وارد کنید. سپس در قسمت‌های «تبدیل از» و «تبدیل به» یکاهای مدنظرتان را برای تبدیل واحد جریان الکتریکی انتخاب کنید تا مرکزش به‌طور خودکار پاسخ را به شما نمایش دهد.

برای راحتی و جلوگیری از محاسبات اضافی تبدیل توان برای تبدیل جریان الکتریکی به سایر واحدها در همان مقدار اولیه، ابزار تبدیل جریان مرکزش این مقدار را به واحدهای دیگر هم تبدیل کرده و به شما نمایش می‌دهد.

امتیاز دهید

5.0 امتیاز از 1 رای