تبدیل سرعت

نتیجه تبدیل:

سایر تبدیل ها

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

تبدیل سرعت

تبدیل سرعت بیشترین کاربرد خود را در حل مسائل ریاضی و فیزیک دارد. تبدیل واحد سرعت می‌تواند به ما در درک بهتر سرعت اجسام مختلف هم کمک کند؛ زیرا واحدهای اندازه گیری سرعت در موقعیت‌های گوناگون یکسان نیست. به خاطر سپردن فرمول‌های تبدیل سرعت می‌تواند گیج‌کننده باشد؛ اما با کمک ابزار تبدیل آنلاین سرعت در «مرکزش» می‌توانید تبدیل‌های مختلف را به سادگی انجام دهید.

در این صفحه ضمن استفاده از ابزار تبدیل واحد سرعت برای واحدهای مختلف، می‌توانید در مورد انواع واحدهای اندازه گیری سرعت و نحوه تبدیل سرعت اطلاعات مفیدی را به‌دست آورید.

تبدیل سرعت آنلاین

سرعت یکی از ویژگی‌های فیزیکی اجسام است. فرمول سرعت از طریق تقسیم تغییرات مکانی اجسام به تغییرات زمانی آنها، یعنی دو کمیت فیزیک دیگر، مشخص می‌شود. از آنجا که برای طول و زمان واحدهای مختلفی وجود دارد، برای سرعت هم واحدهای مختلفی مانند کیلومتر بر ساعت، ماخ، گره و ... داریم.

برای تبدیل سرعت مانند تبدیل انرژی، تبدیل زمان و تبدیل شتاب در واحدهای مختلف، می‌توانید از ابزار موجود در بالای همین صفحه استفاده کنید. تنها باید مقدار سرعت و واحدهای مدنظرتان برای تبدیل سرعت را مشخص کنید. این ابزار تبدیل آنلاین سرعت علاوه بر نتیجه، تبدیل سایر واحدهای سرعت را هم در پایین آن به صورت پیشنهاد نشان می‌دهد.

سرعت چیست؟

ممکن است هنگام تبدیل واحد سرعت به این فکر کرده باشید که معنای این مفهوم دقیقا چیست. در بخش قبل به معنی سرعت اشاره کردیم. در این قسمت آن را دقیق‌تر معرفی می‌کنیم.

در علم فیزیک، سرعت یا تندی یک جسم به معنای بزرگی سرعت برداری آن است. به زبان ساده‌تر، سرعت یک جسم مقدار جابجایی آن در واحد زمان است. مثلا وقتی می‌گوییم سرعت نور 300.000 کیلومتر بر ثانیه است، یعنی در 1 ثانیه 300.000 کیلومتر جابه‌جا می‌شود.

هرچند سرعت یک مفهوم برداری است، اما در تبدیل سرعت و استفاده‌های روزمره تنها اندازه آن برای مهم است. واحد اصلی سرعت در سیستم SI متر بر ثانیه است که بالاترین کاربرد را در تبدیل سرعت دارد.

انواع واحدهای اندازه گیری سرعت

هرکدام از واحدهای مورد استفاده در تبدیل واحد سرعت کاربرد خاص خود را دارند. ممکن است تعدادی از آنها را کاملا بشناسید؛ برخی هم ممکن است چندان ملموس نباشند. در ادامه مهمترین واحدهای تبدیل آنلاین سرعت را معرفی کرده‌ایم:

کیلومتر بر ساعت

کیلومتر بر ساعت (Km/h) یکی از رایج‌ترین واحد در تبدیل سرعت است. در این واحد، که واحدی فرعی از متر بر ثانیه است، واحد طول، کیلومتر و واحد زمان، ساعت است. این کاربرد برای بیان و مقایسه سرعت وسایل نقلیه بیشترین کاربرد را دارد.

مایل بر ساعت

کاربرد مایل بر ساعت (Mi/h) مانند کیلومتر بر ساعت است، که در انگلستان و ایالات متحده آمریکا کاربرد بالایی دارد. در این واحد طول، مایل و واحد زمان، ساعت است. تبدیل واحد سرعت از مایل به کیلومتر هم از تبدیل‌های پرطرفدار در ابزار تبدیل آنلاین سرعت است.

ماخ

واحد ماخ (Mach) که برای سرعت‌های فراصوت کاربرد دارد، برخلاف سایر واحدهای سرعت فاقد بعد و یکاست. این واحد از نسبت سرعت جسمی در یک سیال به سرعت صوت در همان سیال به‌دست می‌آید. اگر سرعت جسمی در هوا بیشتر از سرعت صوت باشد، سرعت آن با ماخ بیان می‌شود؛ مانند جت‌های جنگنده. نام این واحد از فیزیکدانی اتریشی گرفته شده است.

گره دریایی

گره (knot) یا نات در ناوبری و سیستم‌های دریایی کاربرد دارد. هر گره معادل یک مایل دریایی بر ساعت یا به‌عبارتی 1852 متر بر ساعت است.

نحوه تبدیل واحدهای سرعت به یکدیگر

  • تبدیل کیلومتر بر ساعت به ماخ و برعکس: هر ماخ معادل ۱۲۳۴.۸ کیلومتر بر ساعت است. بنابراین برای تبدیل کیلومتر بر ساعت به ماخ باید سرعت را بر ۱۲۳۴.۸ تقسیم کنید. برای تبدیل ماخ به کیلومتر بر ساعت هم باید عدد را در ۱۲۳۴.۸ ضرب کرد. فرمول تبدیل کیلومتر بر ساعت به ماخ به همین سادگی به‌دست می‌آید:

۱۲۳۴.۸ / ماخ = کیلومتر بر ساعت

  • تبدیل کیلومتر بر ساعت به متر بر ثانیه و برعکس: برای تبدیل کیلومتر بر ساعت به متر بر ثانیه، مقدار سرعت برحسب کیلومتر بر ساعت بر 3.6 تقسیم می‌شود؛ زیرا هر کیلومتر 1000 متر و هر ساعت 3600 ثانیه است. برای تبدیل متر بر ثانیه به کیلومتر بر ساعت هم باید سرعت را در 3.6 ضرب کرد. فرمول تبدیل کیلومتر بر ساعت به متر بر ثانیه به صورت زیر است:

3.6 / کیلومتر بر ساعت = متر بر ثانیه

  • تبدیل کیلومتر بر ساعت به مایل بر ساعت و برعکس: برای تبدیل کیلومتر بر ساعت به مایل بر ساعت باید عدد موردنظر را به 1.609 تقسیم کنید. به همین ترتیب، برای تبدیل مایل بر ساعت به کیلومتر بر ساعت باید سرعت بر اساس مایل را در 1.609 ضرب کنید.
امتیاز دهید

4.9 امتیاز از 42 رای