تبدیل شتاب

نتیجه تبدیل:

سایر تبدیل ها

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

تبدیل شتاب آنلاین

تبدیل شتاب مانند تبدیل انرژی، تبدیل سرعت و تبدیل گشتاور  به واسطه کاربرد بالای مفهوم شتاب در فیزیک، استفاده زیادی دارد. تبدیل متر بر مجذور ثانیه به واحد شتاب گرانش، گال و سایر واحدها برای درک بهتر این مفهوم و حل مسئله‌های مختلف یک امر ضروری است. برای تبدیل واحدهای شتاب از هر نوع و با هر اندازه‌ای، می‌توانید از ابزار تبدیل شتاب آنلاین مرکزش استفاده کنید.

در ادامه با واحدهای مختلف شتاب، و نسبت آنها با هم آشنا می‌شویم. اگر هم برای استفاده از ابزار تبدیل واحد شتاب آنلاین به راهنما احتیاج دارید، در ادامه توضیحاتی را آورده‌ایم.

 

شتاب چیست؟

تعریف شتاب (Acceleration) بسیار ساده است: نسبت تغییرات سرعت به زمان. البته شتاب هم مانند سایر کمیت‌های فیزیکی به روش‌های دیگر هم تعریف می‌شود. برای مثال، شتاب یعنی میزان تغییر (افزایش یا کاهش) سرعت یک جسم در واحد زمان. فراموش نکنید چیزی که باعث ایجاد شتاب می‌شود، نیرو است.

چون سرعت یک کمیت برداری است، شتاب هم یک کمیت برداری‌ست، و مفهوم آن بزرگی و جهت سرعت را به ما نشان می‌دهد.

فرمول شتاب

 در بررسی شتاب و فرمول آن، دو تعریف از آن اهمیت بالایی دارد:

·         شتاب متوسط: شتاب متوسط (با واحد متر بر مربع ثانیه) شتاب جسمی است که در مدت زمان مشخص، سرعت اولیه آن به سرعت نهایی تغییر می‌کند. فرمول شتاب به صورت a = (vf - vi) / t است.

·         شتاب لحظه‌ای: همان‌طور که از نام آن برمی‌آید، این مفهوم شتاب جسم را در یک لحظه خاص نشان می‌دهد. فرمول شتاب لحظه‌ای به این صورت است: a = d2x / d2t، یعنی مشتق درجه دو از مکان نسبت به زمان.

 

واحدهای سنجش شتاب

با توجه به فرمول شتاب، یکای اصلی شتاب در سیستم استاندارد یکاها متر بر مجذور ثانیه است. این درصورتی است که واحدهای جابجایی و زمان هم در فرمول شتاب استاندارد باشد (متر و ثانیه). اگر هر کدام از این واحدها به واحد دیگری تبدیل شود، واحد شتاب هم تغییر خواهد کرد. مهمترین واحدها در تبدیل شتاب عبارت‌اند از:

متر بر مجذور ثانیه (m/s²)

همان‌طور که اشاره کردیم، واحد اصلی شتاب که در تبدیلات هم کاربرد فراوانی دارد، متر بر مربع ثانیه است. با تغییر واحد فاصله و زمان واحدهای کیلومتر بر مجذور ساعت، مایل بر مجذور ثانیه، فوت بر مجذور ثانیه، سانتی‌متر بر مجذور ثانیه و ... را داریم. این واحدهای فرعی هم در تبدیل شتاب آنلاین به کرات استفاده می‌شوند.

 

شتاب گرانش زمین (g)

تبدیل واحد شتاب گرانش زمین در مسائل فیزیکی کاربرد بسیار زیادی دارد و همه ما کم‌وبیش با آن آشنا هستیم. شتاب گرانش زمین میزان شتاب واردشده به اجسام روی زمین به واسطه نیروی گرانش زمین است. مقدار شتاب گرانش زمین در سیستم انگلیسی به‌طور تقریبی برابر با ۹٫۸ تر بر مجذور ثانیه است.

گال (Gal)

گال که گاهی گالیله هم نامیده می‌شود، یکی از واحدهای سنجش شتاب است که در علم ثقل سنجی کاربرد دارد. مقدار گال به صورت یک سانتی‌متر بر مجذور ثانیه محاسبه می‌شود. هر هزار گال برابر است با یک g یا همان شتاب گرانش زمین.

 

مثال تبدیل واحدهای شتاب

برای درک بهتر روابط واحدهای شتاب با یکدیگر، چند مثال را در این بخش ذکر کرده‌ایم:

·         1 متر بر مجذوز ثانیه = 100 سانتی‌متر بر مجذور ثانیه = 3.28 فوت بر مجذور ثانیه

·         1 سانتی‌متر بر مجذور ثانیه = 0.01 متر بر مجذور ثانیه = 0.032 فوت بر مجذور ثانیه

·         1 فوت بر مجذور ثانیه = 0.304 متر بر مجذور ثانیه = 30.48 سانتی‌متر بر مجذور ثانیه

·         1 گال = 9.80665 متر بر مجذور ثانیه = 980.665 سانتی‌متر بر مجذور ثانیه = 32.1740 فوت بر مجذور ثانیه

 

ابزار آنلاین تبدیل واحد شتاب

برای تبدیل کلیه واحدهایی که در بخش‌های قبل معرفی کردیم به یکدیگر و حتی سایر واحدها مانند نات بر ثانیه، تنها باید مقدار مدنظرتان در قسمت «مقدار تبدیل» به صورت عددی وارد کنید. سپس در قسمت‌های «تبدیل از» و «بدیل به» واحدهای مدنظرتان را برای تبدیل شتاب انتخاب کنید، تا مرکزش پاسخ را به طور خودکار نمایش دهد.

برای راحتی بیشتر و جلوگیری از محاسبات اضافی، ابزار تبدیل شتاب آنلاین مرکزش مقدار واردشده را به واحدهای دیگر نیز تبدیل کرده، و با دقت بسیار بالا نمایش می‌دهد. مقدار مدنظر شما هر چقدر بزرگ یا کوچک باشد، در اینجا می‌توانید با چند کلیک ساده آن را محاسبه کنید.

امتیاز دهید

5.0 امتیاز از 2 رای