تبدیل گشتاور

نتیجه تبدیل:

سایر تبدیل ها

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

تبدیل گشتاور آنلاین

بیشترین افرادی که با تبدیل گشتاور سروکار دارند، در زمینه‌های مربوط به مهندسی، مکانیک و خودرو فعال هستند. مانند سایر نیروها، واحدهای گشتاور هم متعدد هستند. همین مسئله تبدیل گشتاور به واحدهای مختلف از جمله توان، اسب بخار، سرعت، وزن، وات و ... را ضرور می‌کند.

استفاده از یک ابزار تبدیل آنلاین مانند تبدیل جریان الکتریکی، تبدیل جریان جرمی، تبدیل جریان حجمی، تبدیل سرعت، تبدیل شتاب، تبدیل نیرو بهترین کاری است که می‌توانید برای تبدیل واحدهای گشتاور انجام دهید. ابزار تبدیل گشتاور مرکزش با رابط کاربری ساده و پوشش انواع واحدهای این نیرو، به شما در حل مسائل کمک می‌کند. برای آشنایی بیشتر با گشتاور نیرو و کار با ابزار تبدیل گشتاور آنلاین بخش‌های پیش رو را مطالعه کنید.

گشتاور چیست؟

گشتاور یا گشتاور نیرو (که با نام نیروی چرخشی هم شناخته می‌شود) یک کمیت برداری، و نیرویی است که باعث چرخش یک جسم می‌شود. همان‌طور که نیرو اجسام را حرکت می‌دهد، گشتاور نیرو باعث دوران آنها می‌شود. یعنی اثری که گشتاور در حرکت دورانی اجسام می‌گذارد، مانند اثر نیرو روی آنها در حرکت انتقالی است.

مثال می‌زنیم. وقتی شما در یک اتاق را باز می‌کنید، توسط دستگیره نیرویی عمود بر در وارد می‌کنید. این نیرو باعث چرخش در به دور لولا (محور چرخش) شده، و در باز می‌شود. حالا هرچه از نقطه نزدیک‌تری به لولا نیرو وارد کنید، یا زاویه نیرو با در کمتر از 90 درجه باشد، باید نیرویی بیشتر اعمال کنید.

پس هرچه مقدار نیرو، زاویه اعمال آن، و فاصله آن از محور چرخش بیشتر باشد، گشتاور نیرو هم بیشتر است. فرمول گشتاور هم از ضرب نیرو (با واحد نیوتون) در فاصله نقطه واردشدن نیرو تا تکیه‌گاه (با واحد متر)، یا فاصله تا مرکز جرم جسم به‌دست می‌آید. بنابراین یکای گشتاور نیوتون متر است، که در تبدیل گشتاور هم بسیار کاربرد دارد.

واحدهای گشتاور

گشتاور چندیدن یکا دارد؛ که برخی از آنها نسبت به بقیه کاربرد بیشتری دارند. در ادامه با پرکاربردترین واحدهای گشتاور آشنا می‌شویم:

نیوتون متر (N*m)

مهمترین یکا در تبدیل واحدهای گشتاور به یکدیگر، نیوتون متر است. نیوتون متر در واقع واحد اندازه‌گیری گشتاور در سیستم بین‌المللی یکاهاست. 1 نیوتون متر بزرگی گشتاوری است که از وارد شدن نیرویی به بزرگی 1 نیوتن عمود بر یک بازوی گشتاور به اندازه 1 متر ایجاد می‌شود.

پوند فوت (lb.*ft.)

پوند فوت هم از واحدهای پرکاربرد در تبدیل گشتاور آنلاین است. این یکا که توسط دانشمند انگلیسی، آرتور میسون ورتینگتون پیشنهاد شد، بزرگی گشتاور تولید شده توسط یک پوند نیرو به صورت عمود در فاصله یک پا از تکیه‌گاه است. در تبدیل گشتاور، یک پوند فوت تقریبا برابر است با 1.4 نیوتون متر. این واحد در اندازه‌گیری گشتاور خودروها نیز کاربرد دارد.

تبدیل واحدهای گشتاور

آشنایی با مثال‌های ساده تبدیل گشتاور شما را با فرمول کلی تبدیلات این نیرو به خوبی آشنا می‌کند:


  • 1 نیوتون متر = 100 نیوتون سانتی‌متر = ۰٫۷۳۷۵۶۲۱ فوت پوند
  • 1 نیوتون میلی‌متر = 0.000001 کیلونیوتون متر
  • ۱ کیلوگرم-نیرو متر = ۹٫۸ نیوتن متر
  • ۱ فوت پوند ≈ ۱٫۳۵۵۸ نیوتن متر
  • 1 دین متر = 100 دن سانتی‌متر
  • ۱ دین سانتی‌متر = ۷۱۰ نیوتن متر
  • 1 کیلوگرم-نیرو سانتی‌متر ≈ 10 کیلوگرم-نیرو میلی‌متر
  • 1 کیلوگرم-نیرو متر = 100 کیلوگرم-نیرو سانتی‌متر
  • و ...
  •  

تبدیل واحد گشتاور آنلاین

برای تبدیل گشتاور با ابزار تبدیل واحد نیروی مرکزش تنها باید بزرگ گشتاور مدنظر، و واحدهای آن برای تبدیل را مشخص کنید. این برنامه ضمن نشان دادن پاسخ شما به‌صورت آنی، تبدیل واحد گشتاور را با واحدهای دیگر نیز محاسبه می‌کند، و در قسمت پایین پاسخ اصلی به شما نمایش می‌دهد تا به محاسبات چندباره احتیاج پیدا نکنید.

هر قدر اعداد مدنظر شما برای تبدیل گشتاور کوچک یا بزرگ باشند، می‌توانید با استفاده از ابزار تبدیل گشتاور آنلاین مرکزش آن را در کوتاه‌ترین زمان و با بالاترین دقت محاسبه کنید.

امتیاز دهید

5.0 امتیاز از 9 رای