تبدیل جریان حجمی

نتیجه تبدیل:

سایر تبدیل ها

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

تبدیل جریان حجمی آنلاین

تبدیل جریان حجمی هم مانند تبدیل جریان جرمی،  تبدیل جریان الکتریکی و  تبدیل حجم  از جمله محاسبات پرکاربرد علم فیزیک است. در دبی جرمی جرم ماده عبوری از سطح مقطع محاسبه می‌شود، اما در دبی حجمی حجم آن محاسبه می‌شود. برای اندازه‌گیری حجم یک سیال واحدهای مختلفی مانند حجم، مترمکعب، گالن وجود دارد؛ واحدهای مختلف زمان مانند ثانیه و دقیقه را نیز نباید فراموش کرد. به همین دلیل، تبدیل جریان حجمی در حل مسائل مختلف بارها به کار می‌آید.

استفاده از یک ابزار تبدیل جریان حجمی برای تبدیل گالن بر دقیقه به لیتر بر دقیقه و ... به سایر واحدها کار را بسیار ساده می‌کند. با ابزار موجود در این صفحه می‌توانید انواع واحدهای دبی جرمی به یکدیگر را تبدیل کنید.

 

جریان حجمی یا دبی حجمی چیست؟

جریان حجمی (Volumetric Flow Rate) که با نام‌های دبی حجمی، آهنگ شارش حجمی و بِدِه حجمی هم شناخته می‌شود، میزان جریان عبوری یک سیال از یک سطح مقطع مشخص در واحد زمان را به ما نشان می‌دهد. نماد دبی حجمی Q است، و از تقسیم تغییرات حجم عبوری سیال بر تغییرات واحد زمان به دست می‌آید:

Q = ΔV / Δt

واحد اصلی این مفهوم در سیستم بین‌المللی یکاها مترمکعب بر ثانیه (m3/s) است، که در تبدیل جریان حجمی نیز معمولا واحد مقصد است.

 

تبدیل واحدهای جریان حجمی

ممکن است حجم و زمان در فرمول جریان حجمی با واحدهای دیگری اندازه گیری شود. در چنین شرایطی به تبدیل واحد جریان حجمی نیاز پیدا خواهیم کرد. برخی از واحدهای شناخته شده دبی حجمی عبارت است از لیتر بر دقیقه، میلی لیتر بر ساعت، اونس بر روز و غیره. برای درک بهتر از بزرگی این واحدها نسبت به یکدیگر، چند نمونه تبدیل جریان حجمی را به عنوان مثال ذکر می‌کنیم:

1 مترمکعب بر ثانیه (m/s3) = 3.600.000 لیتر بر ساعت (L/h)

1 لیتر بر ساعت (L/h) = 0.001 مترمکعب بر ساعت (m3/s)

1 گالن بر دقیقه (gal/min) = 4.54609 لیتر بر دقیقه (L/min)

 

تبدیل آنلاین جریان حجمی

برای تبدیل جریان حجمی کافیست مقدار مدنظرتان در قسمت «مقدار تبدیل» وارد کنید. سپس در قسمت‌های «تبدیل از» و «تبدیل به» واحدهای مدنظرتان را انتخاب کنید تا مرکزش به‌طور خودکار پاسخ را به شما نمایش دهد.

برای راحتی و جلوگیری از محاسبات اضافی برای دبی حجمی به سایر واحدها در همان مقدار اولیه، ابزار تبدیل آنلاین جریان حجمی مرکزش این مقدار را به واحدهای دیگر هم تبدیل کرده و نمایش می‌دهد.

امتیاز دهید

4.5 امتیاز از 2 رای