تبدیل حجم

نتیجه تبدیل:

سایر تبدیل ها

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

تبدیل حجم همانند دیگر تبدیلات ( تبدیل جریان حجمی، تبدیل دما، تبدیل طول، تبدیل مساحت) انجام شده برای اندازه گیری گنجایش و فضای اشغال شده توسط اجسام مختلف انجام می‌شود. در واقع حجم مقدار و اندازه‌ای از فضای سه بعدی بوده که توسط یک مایع، گاز و جامد اشغال می‌شود. بنابراین عمده ترین عملی که در تبدیل حجم به دیگر حالت‌های ماده صورت می‌گیرد، تغییر یکاها می‌باشد.

امروزه امکان تبدیل حجم آنلاین بطور سریع و با کمترین درصد خطا وجود دارد. برای انجام این کار کافی است  مقدار حجم مدنظر برای تبدیل را وارد کرده و سپس بعنوان مثال تبدیل لیتر به متر مکعب، تبدیل لیتر به میلی لیتر، تبدیل گالن به لیتر و تبدیل سی سی به لیتر را انجام دهید.

در حالت کلی تبدیل حجم برای مقیاس‌های کوچک و بزرگ مواد در حالت‌های مختلف و با یکاهایی مثل فوت مکعب، بشکه، قطره، لیوان و... کاربرد دارد. در این مقاله علاوه بر معرفی حجم و تبدیل حجم آنلاین نمونه‌هایی از تبدیل حجم به مواد مختلف را نیز مورد بررسی قرار می‌دهیم.

تبدیل حجم آنلاین

در این سبک محاسبه یعنی تبدیل حجم فرمول تبدیل متر مکعب به لیتر و فرمول تبدیل لیتر به میلی لیتر و تمامی موارد تبدیلات به همین شکل بصورت پیش فرض در فضای تبدیل واحد آنلاین در نظر گرفته شده است.

دستورات وارد شده در این شرایط با الگوریتم‌ها و ماشین‌های هوشمند تعبیه شده در فضای وب محاسبات تبدیل حجم را انجام و درست ترین نتیجه را به کاربر باز می‌گردانند.

حجم چیست؟

حجم که با معادل انگلیسی Volume و یکای آن متر مکعب و در فرمول‌های  محاسباتی با حرف v قابل نمایش است. در حالت کلی حجم را کمیت یا مقداری از فضای سه بعدی اشغال شده توسط یک ماده با ماهیت‌های جامد، مایع و گاز معرفی کرده و برخی مواقع با اصطلاح ظرفیت، گنجایش یا Capacity نیز قابل شناسایی است.

فرمول محاسبه حجم

فرمول محاسبه حجم برای اشکال مختلف با حالت‌های متفاوت متغییر بوده بعنوان مثال در حالت کلی حجم مکعب را معادل ضرب طول در عرض و قاعده یک جسم در فضای سه بعدی در نظر می‌گیرند.

این روابط با تغییر حالت ماده و شکل ظاهری آن با روند محاسباتی مختلفی رو به رو است. بنابراین در محاسبه و تبدیل حجم آنلاین مشخص کردن نوع تبدیل به انتخاب یک رابطه مناسب کمک می‌کند.

انواع واحدهای اندازه گیری حجم

همانطور که در بخش تعریف تبدیل حجم اشاره داشتیم از این کمیت برای اندازه گیری فضای قرار گرفته در حالت گاز، مایع و جامد استفاده می‌شود. بنابراین واحد‌های رایج اندازه‌گیری حجم برابر با سانتی‌متر مکعب (cm3)، متر مکعب m3، اینچ مکعب (in3) یا فوت مکعب (ft3) است.

اما در کنار این موارد می‌توان به امکان تبدیل واحد حجم آنلاین برای تبدیل متر مکعب به لیتر، تبدیل میلی لیتر به لیتر ،تبدیل لیتر به گالن و در نهایت تبدیل لیتر به سی سی و هزاران موارد مشابه دیگر اشاره داشت.

واحدهای اندازه گیری حجم استاندارد در SI

واحد‌های اندازه گیری حجم در دستگاه یکاها بصورت فهرست تکمیل شده و با عناوینی مثل متر مکعب(m3)، سانتی متر مکعب(cm3)، میلی متر مکعب (mm3)، لیتر (L)، فوت مکعب(ft3) قابل شناسایی است.

انواع واحد حجم سیستم انگلیسی

واحد‌های اندازه گیری برای تبدیل حجم آنلاین در سیستم انگلیسی با سیستم SI تفاوت دارند. بعنوان مثال برای اندازه گیری حجم مایعات در این حالت از واحد‌های اندازه گیری (cups)، پینت (pints)، کوارت (quarts)، و گالن(gallons) استفاده می‌شود.

انواع واحد حجم سیستم ایران

بیشتر مواقع از واحد‌های اندازه گیری لیتر، بشکه و گالن در ایران برای اندازه گیری حجم در حالت‌های مختلف استفاده می‌شود. اما متر مکعب، سانتی متر مکعب و مواردی از این قبیل نیز در این دسته کاربردها قرار دارد.

فرمول تبدیل واحد های حجم به یکدیگر

در این بخش به برخی فرمول تبدیل واحد‌های حجم برای دسترسی به یک مقدار مشخص و مورد نیاز اشاره خواهیم داشت.

فرمول تبدیل متر مکعب به لیتر

در این حالت محاسبات انجام شده از روش هر 1 متر مکعب معادل 1000 لیتر می‌ باشد. بنابراین عدد انتخابی برای حجم در 1000 ضرب شده و نتیجه محاسبه می‌گردد.

فرمول تبدیل لیتر به میلی لیتر

هر لیتر معادل هزار میلی لیتر در سیستم تبدیل حجم می‌باشد. بنابراین برای دسترسی به نتیجه دقیق در حالت لیتر به میلی لیتر در هزار ضرب و در حالت برعکس در یک هزارم ضرب می‌شود.

فرمول تبدیل گالن به لیتر

هر گالن انگلیس معادل 4.54 لیتر است. با استفاده از تبدیل حجم آنلاین می‌توان به راحتی با وارد کردن اطلاعات اندازه دقیق آن را به دست آورید.

امتیاز دهید

4.0 امتیاز از 69 رای