تبدیل انرژی

نتیجه تبدیل:

سایر تبدیل ها

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

تبدیل انرژی آنلاین

تبدیل انرژی یعنی تبدیل واحدهای توانایی انجام یک کار به یکدیگر. تبدیل انرژی در حالت کلی دشوار نیست، چون انرژی در اصل دو نوع دارد: جنبشی و پتانسیل. اما واحدهای اندازه‌گیری انرژی برای شرایط متفاوت بسیار گسترده است. دلیل این موضوع، تنوع بالای حالات و اشکال انرژی است.

برای انواع تبدیل انرژی می‌توانید از ابزار بالا استفاده کنید. ابزار تبدیل انرژی آنلاین مرکزش انواع واحدهای اندازه‌گیری انرژی را به صورت ساده و بدون کوچکترین محاسبه به یکدیگر تبدیل می‌کند. برای آشنایی بیشتر با مفهمو انرژی و واحدهای مختلف آن، ادامه این مطلب را مطالعه کنید.

 

انرژی چیست؟

هرچه در دنیا مشاهده می‌کنید از انرژی ساخته شده است؛ از جمله خود ما. اما در تعریف علم فیزیک، انرژی توانایی انجام یک کار است. اما کار چیست؟ وقتی به جسمی نیرویی وارد شده و آن جسم جابجا می‌شود، کار انجام شده است. یعنی اگر به جسمی نیرو وارد شود اما حرکت نکند، کاری انجام نشده است.

انرژی اجسام را تغییر می‌دهد، آنها را با تبدیل سرعت جابجا می‌کند، و خود از شکلی به شکل دیگر تبدیل می‌شود. یعنی نمی‌توان انرژی را تولید کرد و یا آن را از بین برد. همان‌طور که اشاره کردیم، دو حالت اصلی انرژی عبارت‌است از:

·         انرژی پتانسیل: این انرژی همان انرژی ذخیره شده در اجسام است. مثلا یک کش کشیده شده انرژی پتانسیل دارد.

·         انرژی جنبشی: انرزی اجسامی که درحال حرکت هستند، از نوع انرژی جنبشی‌ست؛ مثل ماشین‌ها متحرک. انرژی جنبشی یک جسم در حال حرکت (با واحد ژول) از فرمول K = ½*m*v2 به دست می‌آید؛ که در آن m جرم جسم و v سرعت آن است.

 

واحدهای اندازه‌گیری انرژی

در ادامه مهمترین واحدهای اندازه‌گیری انرژی را معرفی کرده‌ایم. فراموش نکنید که واحدهای فرعی هر کدام با پیشوندهای کیلو، مگا، گیگا، میلی و ... هم در تبدیل انرژی کاربرد زیادی دارد.

ژول (Joule)

ژول یک واحد بسیار پرکاربرد در تبدیل انرژی است؛ چون واحد استاندارد آن در SI است. این واحد که به افتخار جیمز پرسکات ژول، فیزیک‌دان انگلیسی نام‌گذاری شده، معادل کار لازم برای جابجا کردن جسمی با نیروی 1 نیوتون به فاصله 1 متر است. در این حالت واحد تبدیل نیرو نیوتن است.

 

کالری  (Calorie)

یک کالری معادل مقدار انرژی حرارتی لازم برای افزایش درجه حرارت 1 گرم آب به میزان 1 درجه سانتی‌گراد است. کالری انواع مختلفی دارد؛ و مفدار تفریبی آن در زمینه‌های مختلف برابر با 4.2 ژول است. کالری واحد انرژی در صنایع غذایی است. البته کالری در این صنعت معمولا به صورت کیلوکالری کاربرد دارد و نماد آن C است.

وات ساعت (w-h)

وات ساعت در مبحث تبدیل انرژی از واحدهای انرژی الکتریکی است. هر وات ساعت برابر است با مقدار انرژی مصرف‌شده دستگاهی با تبدیل توان 1 وات است که به مدت 1 ساعت کار می‌کند. هر وات ساعت حدود برابر با 3.6 ژول است. واحدهای فرعی وات ساعت (مخصوصا کیلووات ساعت) در انواع تبدیل انرژی بسیار رایج هستند.

الکترون ولت (eV)

الکترون ولت یک واحد بسیار کوچک برای اندازه‌گیری انرژی در ابعاد اتمی است. جالب است که الکترون ولت واحدی رسمی در سیستم SI نیست، اما این از کاربرد آن در مسائل و انواع تبدیل انرژی کم نکرده. یک الکترون ولت برابر است با مقدار انرژی 1 الکترون تحت ولتاژ 1 ولت. مقدار هر الکترون ولت هم 1.60217653e−19  ژول است.

ارگ (Erg)

ارگ یکی دیگر از واحدهاییست که ممکن است در تبدیل انرژی آنلاین به آن نیاز پیدا کنید. ارگ یک کلمه یونانی به معنای کار یا وظیفه بوده، و واحدهای اندازه‌گیری انرژی در دستگاه واحدهای سانتی‌متر-گرم-ثانیه است. هر ارگ کار انجام‌شده توسط نیروی 2 دین (dyn) در جابجایی به مسافت 1 سانتی‌متر، و معادل 10  e−7ژول است.

بی تی یو (BTU)

واحد انگلیسی حرارت  (British Thermal Unit)که اختصارا با نماد BTU نشان داده می‌شود، معادل انرژی لازم برای افزایش تبدیل دما 1 پوند آب به میزان 1 درجه فارنهایت است. بی تی یو کاربرد بالایی در انواع تبدیل انرژی ندارد و ژول جایگزین آن شده است (1 BTU = 1055 ژول).

 

انواع تبدیل انرژی آنلاین

برای تبدیل ژول به کالری، ژول به وات ساعت، الکترون ولت، کیلوژول، مگاژول، نیوتون متر و سایر واحدهای اندازه‌گیری انرژی به یکدیگر، کافیست مقدار مدنظرتان در قسمت «مقدار تبدیل» وارد کنید. سپس در قسمت‌های «تبدیل از» و «بدیل به» واحدهای مدنظرتان را برای تبدیل انرژی انتخاب کنید، تا مرکزش به طور خودکار پاسخ را به شما نمایش دهد.

برای راحتی و جلوگیری از محاسبات اضافی برای تبدیل انرژی به سایر واحدهای اندازه‌گیری انرژی به میزان اولیه، ابزار مرکزش این مقدار را به واحدهای دیگر نیز تبدیل کرده، و به شما نمایش می‌دهد.

امتیاز دهید

4.3 امتیاز از 26 رای