تبدیل واحد دیجیتال

نتیجه تبدیل:

سایر تبدیل ها

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

تبدیل ذخیره دیجیتال با واحد‌های مختلف برای مقادیر مشخص ذخیره اطلاعات در دنیای دیجیتال مورد استفاده قرار می‌گیرد. تبدیل واحد‌های حافظه برای محاسبه حجم مصرفی همین اطلاعات ذخیره شده در لوازمی مثل کامپیوتر، لپ تاپ، موبایل و ... کاربرد دارد.

بیت، بایت، مگابایت، گیگابایت، ترابایت و... هر کدام بیانگر میزان فضای مصرفی و مورد نیاز در حافظه یک دستگاه هستند که در تبدیل ذخیره دیجیتال بسیار اهمیت دارند. بنابراین تبدیل واحدهای حافظه با موارد مشابهی مثل تبدیل مگابایت به گیگابایت ، تبدیل گیگابایت به مگابایت، تبدیل مگابایت به کیلوبایت، تبدیل بیت به بایت و ... انجام می‌شوند.

تبدیل آنلاین واحدهای ذخیره دیجیتال

همانند دیگر حالت‌های تبدیل واحد مانند تبدیل انتقال داده و تبدیل دسیمال به باینری امکان تبدیل ذخیره دیجیتال و تبدیل واحد‌های حافظه بصورت آنلاین با فرمت از پیش تعیین شده وجود دارد. تبدیل ذخیره دیجیتال از مباحث تخصصی کتاب‌های مدار منطقی، ذخیره و بازیابی اطلاعات گرفته تا محاسبات رایج میزان حجم مصرفی حافظه‌های داخلی لوازم مورد نیاز را در شامل می‌شود.

امروزه فرمول‌های مربوط به تبدیل واحدهای حافظه مثل فرمول تبدیل مگابایت به گیگابایت، فرمول تبدیل مگابایت به کیلوبایت، فرمول تبدیل بیت به بایت، فرمول تبدیل بیت به مگابایت و ... بصورت پیش فرض در فرم‌های آنلاین تبدیل واحد ذخیره دیجیتال تعبیه شده و کار انجام این قبیل تبدیل واحد‌ها را سهولت بخشیده است..

ذخیره سازی دیجیتال (Data Storage) چیست؟

ذخیره و بازیابی اطلاعات در سیستم‌های کامپیوتری با تبدیل داده به حالت دیجیتال انجام می‌شود. اطلاعات شما با تغییر به حالت‌هایی مثل بیت، بایت و ... یا تبدیل از حالت نوشتاری به کد‌های باینری(0و1) برای سیستم قابل فهم بوده و در حافظه اصلی آن ذخیره می‌شود.

به این سبک ذخیره سازی اطلاعات که با خاموش شدن سیستم و قطعی برق همچنان پا برجاست، ذخیره سازی دیجیتال گفته می‌شود. تبدیل واحدهای حافظه و تبدیل ذخیره دیجیتال برای بررسی میزان حافظه مصرفی این اطلاعات و جایگاه صحیح ذخیره آنها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

انواع واحدهای ذخیره دیجیتال

واحد‌های ذخیره دیجیتال برای تبدیل واحدهای حافظه و تشخیص وضعیت سکتورها برای ذخیره و بازیابی اطلاعات به صورت زیر دسته بندی شده‌اند:

  • بیت (Bit): کوچکترین واحد ذخیره سازی که تنها توانایی ذخیره و نگهداری یک رقم باینری (معادل یک صفر یا یک) دارد.
  • بایت (Byte): بایت معادل فضای مصرفی برای ذخیره یک کاراکتر متن بوده و از ترکیب 8 بیت ایجاد می‌شود. مابقی واحدهای بزرگتر در تبدیل ذخیره دیجیتال بر پایه این واحد کم و زیاد می‌شوند.
  • کیلوبایت (Kbyte): 1024 معروف در فضای دیجیتال و مدارات منطقی که به آن یکای اطلاعات و ذخیره سازی در کامپیوتر نیز گفته می‌شود، همان کیلوبایت بوده بیشتر مواقع آن را معادل 1000 بایت نیز می‌دانند.
  • مگابایت (Mbyte): این واحد ذخیره سازی معادل با 1000 کیلوبایت است.
  • گیگابایت (Gbyte): حجمی برابر با 1000 مگا بایت را نشان می‌دهد.
  • ترابایت (Tbyte): فضایی با حجم 1000 برابر گیگا بایت در حافظه یک سیستم را بیان می‌کند.
  • واحد های بزرگتری مانندپتابایت (PB) و اگزابایت (EB) نیز وجود دارند.

علاوه بر این موارد معرفی شده تبدیل واحدهای حافظه در تبدیل ذخیره دیجیتال با پیشوند‌های دودویی مثل کیبی، مبی، گیبی بایت و بیت و... نیز صورت می‌گیرد که به راحتی در سیستم تبدیل ذخیره دیجیتال آنلاین قابل انجام است.

فرمول تبدیل انواع واحدهای حافظه به یکدیگر

پس از آشنایی با واحد‌های تبدیل ذخیره دیجیتال نحوه محاسبه و تبدیل واحد‌های حافظه به راحتی قابل انجام است. در این قسمت به چند نمونه از این تبدیل واحد‌های حافظه با ذکر فرمول اشاره خواهیم داشت.

همانطور که در تعریف این واحد‌های تبدیل دیجیتال اشاره شده، تنها با ضرب و تقسیم این اعداد در 1000 واحد به راحتی می‌توان میزان حافظه مصرفی و مورد نیاز را تخمین زد.

بعنوان مثال در تبدیل مگابایت به گیگابایت - تبدیل گیگابایت به مگابایت نتایج به دست آمده بر اساس فرمول تبدیل مگابایت به گیگابایت و برعکس به شکل زیر می‌باشد.

*10 مگابیت (megabit) معادل 0.01 گیگابیت (gigabit)

*10گیگابیت (gigabit) معادل 9999.999999999998 مگابیت (megabit)

به همین شکل و به راحتی می‌توانید تبدیل مگابایت به کیلوبایت - تبدیل کیلوبایت به مگابایت، تبدیل بیت به بایت – تبدیل بایت به بیت، تبدیل بیت به مگابایت – تبدیل مگابایت به بیت و موارد مشابه آنها را بصورت تبدیل ذخیره دیجیتال آنلاین و بر اساس روابط معرفی شده برای تبدیل واحدهای حافظه به دست آورید.

امتیاز دهید

4.9 امتیاز از 34 رای