تبدیل انتقال داده

نتیجه تبدیل:

سایر تبدیل ها

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

تبدیل انتقال داده آنلاین

تبدیل انتقال داده، تبدیل جریان الکتریکی، تبدیل فرکانس و تبدیل واحد دیجیتال اکنون و در عصر اینترنت، بیشتر از همیشه برای ما کاربرد دارد. از کارهای ساده‌ای مانند محاسبه حجم اینترنت و سرعت دانلود گرفته تا بحث‌های تخصصی انتقال داده‌ها در شبکه‌های کامپیوتری، محاسبه و تبدیل انتقال داده تبدیل به عضو مهمی از محاسبات روزانه ما شده است.

اگر شما نیز بر حسب نیازتان به تبدیل کیلوبایت بر ثانیه به مگابایت بر ثانیه و ... نیاز دارید، با ابزار موجود در این صفحه می‌توانید به راحتی آن را به دست آورید. اگر برخی از واحدهای موجود در این ابزار را نمی‌شناسید یا درباره مفهوم انتقال داده و تبدیلات آن کنجکاوید، با «مرکزش» همراه باشید.

 

مفهوم انتقال داده چیست؟

پیش از معرفی ابزار تبدیل انتقال داده آنلاین و واحدهای مهم، بد نیست با این مفهوم بهتر آشنا شویم. مفهوم انتقال داده به معنای انتقال داده‌ها از راه کانال‌های مخابراتی است. در این تعریف، «داده» به معنی جریانی دیجیتال از بیت‌هاست. خود این بیت‌ها (واحدهای ذخیره اطلاعات) هم شکل دیجیتالی‌شده سیگنال‌های آنالوگ هستند.

به لطف استفاده گسترده از اینترنت، تقریبا همه می‌دانیم که انتقال داده به کمک کانال‌هایی مانند سیم‌های مسی، فیبرهای نوری، کانال‌های ارتباطی بی‌سیم و ... صورت می‌گیرد.

 

واحدهای انتقال داده

واحدهای انتقال داده (Data Transfer) از تقسیم واحدهای ذخیره‌سازی دیجیتال (Data Storage) روی واحد زمان به دست می‌آید. برای مثال، 1 کیلوبایت در ثانیه یعنی در هر ثانیه 1 کیلوبایت داده منتقل می‌شود. اگر هر کدام از واحدهای داده یا زمان تغییر کنند، واحد جدیدی برای انتقال داده داریم. به همین دلیل به تبدیل انتقال داده نیاز پیدا می‌کنیم.

در ادامه واحدها مهم انتقال داده در شبکه را در سیستم ده‌دهی (سیستم استاندارد بین‌المللی) می‌بینید:

بیت بر ثانیه (b/s)

بیت بر ثانیه که از کوچکترین واحدهای انتقال داده است، برابر با تعداد بیت‌هایی است که در 1 ثانیه منتقل می‌شوند. بیت بر ثانیه برای محاسبه سرعت اینترنت کاربرد زیادی دارد. این واحد واحدهای فرعی زیادی دارد؛ برای مثال:

· 1 بیت بر ثانیه = 0.001 کیلوبیت بر ثانیه

· 1 بیت بر ثانیه = 0.000001 مگابیت بر ثانیه و ...

بایت بر ثانیه (B/s)

بایت بر ثانیه یکی دیگر از واحدهای شناخته‌شده در تبدیل انتقال داده است. هر بایت برابر با 8 بیت است. بنابراین، هر 1 بایت بر ثانیه معادل 8 بیت بر ثانیه است. این واحد هم واحدهای فرعی متعددی دارد. چند مثال در تبدیل این واحد به باقی واحدها را در ادامه می‌بینید

· 1 بایت بر ثانیه = 0.008 کیلوبیت بر ثانیه

· 1 بایت بر ثانیه = 0.001 کیلوبایت بر ثانیه و ...

مگابایت بر ثانیه (MB/s)

هر مگابایت بر ثانیه تقریبا برابر است با 1000 کیلوبایت بر ثانیه یا 1000000 بیت بر ثانیه. به‌طور کلی عدد 1000 در تبدیل انتقال داده زیاد دیده می‌شود. پس از کیلوبایت بر ثانیه، هر واحد انتقال داده 1000 برابر واحد قبلی است. مثلا:

· 1 گیگابایت بر ثانیه (GB/s) 1000 مگابایت بر ثانیه است.

· 1 ترابایت بر ثانیه (TB/s) 1000 گیگابایت بر ثانیه است.

· 1 پتابایت بر ثانیه (PB/s) 1000 ترابایت بر ثانیه است.

 

واحدهایی که در ادامه معرفی می‌کنیم، واحد ذخیره‌سازی آنها مبتنی بر سیستم دودویی (سیستم آی ئی سی یا استاندارد کمیسیون الکتروتکنیکی بین‌المللی) است. برای درک بهتر آنها را به واحدهای شناخته‌شده تبدیل کرده‌ایم:

· 1000 کیلوبیت بر ثانیه (Kbit/s) = 1024 کیبی‌بیت بر ثانیه (Kibit/s)

· 10002 مگابیت بر ثانیه (Mbit/s) = 10242 مبی‌بیت بر ثانیه (Mibit/s)

· 10003 گیگابیت بر ثانیه (Gbit/s) = 10243 تبی‌بیت بر ثانیه (Tibit/s)

· 10004 ترابایت بر ثانیه (Tbit/s) = 10244 تبی‌بیت بر ثانیه (Tibit/s)

· 10005 پتابیت بر ثانیه (Pbit/s) = 10245 پبی‌بیت بر ثانیه (Zibit/s)

· 10006 اگزابیت بر ثانیه (Ebit/s) = 10246 اگزی‌بیت بر ثانیه (Eibit/s)

· 10007 زتابیت بر ثانیه (Zbit/s) = 10247 زبی‌بیت بر ثانیه (Zibit/s)

· 10008 یوتابیت بر ثانیه (Ybit/s) = 10248 یوبی‌بیت بر ثانیه (Yibit/s)

 

ابزار تبدیل واحد انتقال داده آنلاین

برای تبدیل انواع انتقال داده در شبکه به یکدیگر کافیست مقدار مدنظرتان در قسمت «مقدار تبدیل» وارد کنید. سپس، در قسمت‌های «تبدیل از» و «تبدیل به» واحدهای مدنظرتان را برای تبدیل انتقال داده انتخاب کنید، تا مرکزش به طور خودکار پاسخ را به شما نمایش دهد.

برای راحتی و جلوگیری از محاسبات اضافی برای تبدیل انتقال داده به سایر واحدها با مقدار اولیه، ابزار مرکزش این مقدار را به واحدهای دیگر نیز تبدیل کرده، و به شما نمایش می‌دهد.

امتیاز دهید

5.0 امتیاز از 1 رای