محاسبه ی سود بانکی

سود روزانه :

سود ماهانه :

سود سه ماه :

سود شش ماه :

سود نه ماه :

سود سالانه :

محاسبه سود بانکی پیش از سپرده‌گذاری دیدی روشن از میزان سود به شما می‌دهد. اگر قصد دارید پیش از سپرده‌گذاری محاسبه سود بانک را انجام دهید، حتما با مراحل سرمایه‌گذاری هوشمند آشنا هستید. روش محاسبه سود سپرده برای سپرده‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت متفاوت است. در این صفحه ضمن تهیه یک برنامه محاسبه سود بانکی، نحوه محاسبه سود بانکی و فرمول محاسبه سود بانکی را نیز توضیح داده‌ایم. برای آشنایی با نحوه محاسبه سود بانکی بلند مدت و محاسبه سود بانکی کوتاه مدت در تقویم با ما همراه باشید.

 

نحوه محاسبه سود سپرده بانکی

سپرده‌گذاری یکی از خدمات محبوب بانک‌ها به منظور حفظ پول و افزایش ثروت است. نکته مهمی که سپرده‌گذاران به آن توجه می‌کنند، نحوه محاسبه سود بانکی است.

درصد مشارکت مالی شما به عنوان سپرده‌گذار و مدت سپرده‌گذاری، فاکتورهای مهم در محاسبه سود بانک هستند. شما می‌توانید سرمایه‌تان را به صورت کوتاه‌مدت یا بلندمدت در بانک سپرده‌گذاری کنید. به خاطر اینکه میزان سود به صورت درصدی است، نحوه محاسبه سود بانکی (چه برای محاسبه سود بانکی بلند مدت و چه محاسبه سود بانکی کوتاه مدت) متفاوت خواهد بود.

 

محاسبه سود بانکی بلند مدت

در محاسبه سود سپرده، محاسبه سود بانکی بلند مدت مربوط به سپرده‌هایی است که بالای یک سال سپرده‌گذاری می‌شوند. فرمول محاسبه سود بانکی برای سپرده‌های بلندمدت با فرمول محاسبه سود سپرده بانکی کوتاه‌مدت یا روزشمار متفاوت است.

فرمول محاسبه

در محاسبه سود بانک برای سپرده‌های بلندمدت، ابتدا سود سپرده برای یک سال بر اساس فرمول محاسبه سود بانکی محاسبه می‌شود. سپس عدد به دست آمده از فرمول محاسبه سود بانک، تقسیم بر ۱۲ یا تعداد ماه‌های سال می‌شود. بنابراین، فرمول محاسبه نرخ سود بانکی به صورت زیر است:

نرخ سود × مبلغ سپرده = سود بانکی سپرده بلند مدت یک ساله

12 ÷ سود سپرده یک ساله = سود ماهانه سپرده بلندمدت

ابزارهای محاسبه آنلاین سود بانکی و هر برنامه محاسبه سود بانکی نیز از همین فرمول برای محاسبه سود سپرده بانکی استفاده می‌کنند.

مثال

برای درک بهتر محاسبه نرخ سود بانکی بلند مدت مثالی می‌زنیم. فرض کنید مبلغ 15 میلیون تومان را در قالب سپرده بلند‌مدت یک ساله با نرخ سود 18 درصد در یک بانک به امانت گذاشته‌اید. برای محاسبه سود بانک کافیست این دو عدد را در یکدیگر ضرب کنیم:

15،000،000  × 18% = 2،700،000

با محاسبه سود سپرده بانکی متوجه می‌شویم که در مدت یک سال، مبلغ 2 میلیون و 700 هزار تومان به اصل سرمایه اضافه می‌شود. برای به دست آوردن محاسبه سود بانک در این مثال برای یک ماه نیز کافیست عدد به دست آمده را بر 12 تقسیم کنیم:

2،700،000 ÷ 12 = 225،000

محاسبه سود بانکی کوتاه مدت برای سپرده روز شمار

محاسبه سود بانک برای سپرده‌های کوتاه‌مدت بر اساس مبلغ سپرده در طول یک ماه انجام می‌شود. بنابراین، فاکتورهای مهم در محاسبه سود سپرده (محاسبه نرخ سود بانکی کوتاه مدت) عبارت‌اند از: مبلغ سپرده،‌ تعداد روزهای یک ماه و نرخ مصوب سود سپرده از طرف بانک.

فرمول محاسبه

با توجه به توضیحات بالا، فرمول محاسبه سود سپرده بانکی برای محاسبه سود بانکی کوتاه مدت به راحتی به دست می‌آید:

مدت به روز × نرخ سود × مبلغ سپرده‌گذاری ÷ ۳۶۵ روز سال = سود بانکی سپرده کوتاه‌مدت یا روزشمار

مثال

برای درک بهتر محاسبه سود سپرده بانکی روزشمار مثالی می‌زنیم. فرض می‌کنیم مبلغ سپرده‌گذاری‌ برای محاسبه سود بانک حساب کوتاه‌مدت 10 میلیون تومان، و نرخ سود ۱۵ درصد باشد. اگر این مبلغ کمترین میزان مانده روزانه در حساب باشد، میزان آن در پایان ماه در ۳۰ (برای ماه سی روزه) یا ۳۱ (برای ماه سی و یک روزه)، و بعد در نرخ محاسبه سود بانک ضرب می‌شود.

۳۰ × %۱۵ × ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ ÷  ۳۶۵= ۱۲۳،۰۰۰

۳۱ × %۱۵ × ۱۰،۰۰۰،۰۰۰ ÷  ۳۶۵= ۱۲۷،۳۹۷

هر کدام از این اعداد، به ترتیب نشان‌دهنده نتیجه محاسبه نرخ سود بانکی کوتاه مدت برای ماه سی روزه و سی و یک روزه هستند.

توجه داشته باشید که با توجه به نوع قرارداد، زمان برداشت مبلغ به دست آمده از محاسبه سود بانک متفاوت است. برای مثال در سپرده کوتاه‌مدت یک ماهه، وجه شما باید حداقل یک ماه در حساب بماند تا بتوانید سود را برداشت کنید. در سپرده‌های سه ماهه و شش ماهه نیز این مدت به ترتیب سه و شش ماه خواهد بود.

 

برنامه محاسبه سود بانکی مرکزش

به کمک برنامه محاسبه سود بانکی مرکزش در این صفحه دیگر نیازی به استفاده از فرمول محاسبه سود بانکی برای محاسبه سود سپرده به صورت دستی ندارید. تنها کافیست نرخ سود، ملبغ سپرده و مدت سپرده‌گذاری‌تان را به روز وارد کنید تا این ابزار محاسبه آنلاین سود بانکی میزان سود سپرده شما را در بازه‌های روزانه، ماهانه، سه ماهه، شش ماهه، نه ماهه و سالانه را به شما نمایش دهد.

این برنامه محاسبه سود بانکی به شما در محاسبه آنلاین سود بانکی و محاسبه سود بانک‌‌های زیر کمک می‌کند:

 • ملی
 • آینده
 • ملت
 • مهر اقتصاد
 • پارسیان
 • کشاورزی
 • پاسارگاد
 • ایران زمین
 • سپه
 • سامان
 • و ...
امتیاز دهید

4.5 امتیاز از 162 رای