تولید اعداد تصادفی آنلاین

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

قطعا تا به حال نام اعداد تصادفی را شنیده‌اید. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که با یک دنباله از اعداد روبرو شده و سعی در پیدا کردن فرمول آن برای یافتن باقی اعداد داشته‌اید. بسیاری از دنباله‌ها دارای فرمول خاصی هستند که با یافتن آن می‌توانید تمام اعداد دنباله را پیدا کنید. اما گاهی اوقات علیرغم محاسبات طولانی نمی‌توانید فرمول خاصی برای دنباله پیدا کنید.

در واقع دنباله فرمول خاصی ندارد و یا به حدی پیچیده است که قابل شناسایی نیست. در این شرایط است که تعریف اعداد تصادفی به میان می‌آید و دنباله را تصادفی گوییم. حال این اعداد چه کاربردی داشته و چگونه می‌توان دنباله‌ای از اعداد تصادفی تولید کرد؟ در ادامه به بررسی این اعداد و نحوه تولید آن‌ها می‌پردازیم.

 

اعداد تصادفی

 

عدد تصادفی چیست؟

در تعریف ساده می‌توان اعداد تصادفی را اعدادی دانست که دنباله آن‌ها قابل پیش بینی نباشد. قطعا همه ما برای یک بار هم که شده با تاس‌ها بازی کرده‌ایم. تاس‌ها اولین ابزاری بودند که برای تولید عدد تصادفی استفاده می‌شدند. زمانی که شما تاس را پرتاب می‌کنید، شرایط مختلفی بر نتیجه آن تأثیر می‌گذارند، به همین دلیل به هیچ عنوان نمی‌توان نتیجه را از قبل پیش بینی کرد.

یکی از تعریف‌هایی که برای این اعداد ذکر شده این است که، اگر کدی که برای تولید یک دنباله ایجاد می‌شود، از خود دنباله طولانی‌تر باشد، دنباله تصادفی است. به این صورت ممکن است گاهی اوقات برای تولید یک دنباله، فرمول ایجاد آن نیز کشف شود اما به دلیل بالا بودن حجم آن، دنباله تصادفی خوانده می‌شود.

تولید عدد تصادفی بر اساس روش‌های مختلف نرم افزاری و یا به کمک پدیده‌های مختلف فیزیکی و شیمیایی انجام می‌شود. در دستگاه‌های فیزیکی و شیمیایی از پدیده‌هایی مانند دما، اشعه کاتدی و ... برای تولید اعداد استفاده می‌شود. در مقابل در روش‌های نرم افزاری از الگوریتم‌های مختلفی برای تولید اعداد استفاده شده که آن‌ها را اعداد شبه تصادفی می‌نامند.

کاربرد عدد تصادفی

اعداد تصادفی کاربرد بسیار زیادی دارند. از مهم‌ترین کاربردهای آن‌ها می‌توان به رمزنگاری اطلاعات در اینترنت اشاره کرد. قبل از استفاده از این اعداد اطلاعاتی که در سطح اینترنت جابجا می‌شد، از امنیت کافی برخوردار نبوده و مورد حمله هکران قرار می‌گرفت.

از زمان معرفی و استفاده از اعداد تصادفی، پروتکل‌های رمز نگاری برای افزایش امنیت معرفی شدند. در ابتدا عددهای تصادفی با کمک الگوریتم‌های بر مبنای seed تولید می‌شدند. این الگوریتم‌ها از اعداد تصادفی هر مرحله برای تولید عدد بعد استفاده می‌کردند و همین امر سبب می‌شود پس از تولید چندین عدد، اعداد تکراری تولید شوند.

همان‌طور که گفته شد مهم‌ترین استفاده این اعداد در تولید پروتکل‌های رمز نگاری است. به همین دلیل برنامه نویسان و افراد فعال در این حوزه باید با روند تولید این اعداد آشنایی داشته باشند. الگوریتم‌های متنوعی برای تولید اعداد تصادفی وجود دارد که با شیوه‌های محاسباتی مختلفی به تولید عدد تصادفی می‌پردازند.

 

تولید عدد تصادفی

 

نحوه تولید اعداد تصادفی

امروزه ابزارهای مختلفی برای تولید این اعداد در دسترس است. شما می‌توانید با کمک ماشین حساب پیشرفته خود، گوشی‌های همراه و یا استفاده از الگوریتم‌های موجود اعداد تصادفی تولید کنید. تابعی که به نام RAND در بسیاری از این پلتفرم‌ها وجود دارد، به شما در تولید اعداد تصادفی کمک می‌کند.

به کمک این توابع می‌توانید به تعداد دلخواه اعداد تصادفی تولید و از آن‌ها استفاده کنید. علاوه بر موارد گفته شده برخی از ابزارهای آنلاین نیز وجود دارند که به کمک آن‌ها می‌توانید عدد تصادفی تولید کنید.

 

ابزار تولید عدد تصادفی

ابزارهای آنلاین مختلفی برای تولید عدد تصادفی در دسترس هستند. وب سایت مرکزش یکی از وب سایت‌های معتبر در این زمینه است که با ارائه ابزاری دقیق، عدد تصادفی تولید می‌کند.

 

تولید اعداد تصادفی

 

همان‌طور که در تصویر مشاهده می‌کنید، ابتدا بازه مورد نظر خود را وارد کنید تا عدد تصادفی دقیقا در این بازه باشد. پس از آن در قسمت تعداد اعداد، تعداد عدد تصادفی موردنیاز را وارد کرده، سپس بر روی دکمه تولید اعداد تصادفی کلیک کنید. به این صورت در کادر زیر اعداد تصادفی نمایش داده می‌شوند. هر تعداد عدد که بخواهید می‌توانید با استفاده از این ابزار تولید کنید.

به عنوان مثال از بازه 100 تا 1000، چهار عدد تصادفی نیاز داریم. اطلاعات را به صورت زیر وارد کرده و اعداد را به دریافت می‌کنیم.

 

عدد رندوم آنلاین

 

این اعداد به صورت کاملا تصادفی تولید شده‌اند.

 

سخن آخر

اعداد تصادفی به دنباله‌ای از اعداد گفته می‌شود که هیچ فرمول خاصی برای به دست آوردن آن‌ها وجود ندارد. در واقع با داشتن هر تعداد عدد از این دنباله نمی‌توان اعداد بعدی را به دست آورد. این اعداد کاربردهای مختلفی مانند استفاده در الگوریتم‌ها و پروتکل‌های رمزنگاری دارند. روش‌های مختلفی برای ایجاد این اعداد وجود دارد. با استفاده از ابزار تولید عدد رندوم آنلاین می‌توانید به تعداد دلخواه عدد تصادفی تولید کنید.

امتیاز دهید

3.3 امتیاز از 3 رای