حجم هرم

حجم : -

دیدگاه خود را بنویسید

آدرس ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد

محاسبه مساحت و حجم هرم آنلاین

محاسبه محیط، مساحت و حجم هرم هم در دنیای فیزیک و ریاضی کاربرد دارد، و هم در زندگی روزمره. شاید تا به حال به آن فکر نکرده باشید، اما روزانه افراد زیادی حجم و یا مساحت اهرام ثلاثه مصر را محاسبه می‌کنند تا عظمت آنها را بهتر درک کنند. این شکل پرکاربرد بین طراحان و معماران نیز بسیار محبوب است. همه اینها و بسیاری موارد دیگر، نیاز به محاسبه حجم هرم و مساحت هرم را افزایش می‌دهد.

خوشبختانه برای این محاسبات دیگر نیازی به حفظ کردن فرمول و ضرب و تقسیم ذهنی نیست. به کمک جعبه ابزار آنلاین «مرکزش» می‌توانید محاسباتی مانند حجم مخروط، حجم مکعب مستطیل، مساحت استوانه، مساحت بیضی، مساحت دایره، مساحت ذوزنقه، مساحت کره، مساحت لوزی، مساحت متوازی الاضلاع،  مساحت مثلث قائم الزاویه،  مساحت مثلث متساوی الاضلاع،  مساحت مثلث متساوی الساقین را به سادگی انجام دهید. برای آشنایی بیشتر با این حجم هندسی و روش محاسبه محیط، مساحت و حجم هرم مطلب پیش رو را از دست ندهید.

 

هرم چیست؟

خود شکل هرم (Pyramid) از اتصال قاعده (Base) به راس آن (Apex) تشکیل می‌شود. مهمترین ویژگی هرم آن است که تمامی سطوح آن کاملا صاف هستند. به عبارت دیگر، در یک هرم هیچ منحنی‌ای وجود ندارد. هرم‌ها بر اساس تعداد ضلع‌های قاعده و شکل آن، انواع مختلفی دارد. شکل قاعده در محاسبه حجم هرم و محاسبه مساحت هرم نیز اهمیت دارد.

انواع هرم براساس تعداد اضلاع قاعده

·         هرم مثلثی: قاعده هرم مثلثی که به آن هرم با قاعده مثلث و هرم مثلث القاعده هم می‌گویند، یک مثلث است.

·         هرم مربعی: هرم مربعی که با نام‌های هرم با قاعده مربع، هرم مربع القاعده یا هرم چهار وجهی هم شناخته می‌شود، یک چهارضلعی است.

·         هرم پنج‌ضلعی: همان‌طور که حدس می‌زنید، قاعده این مدل هرم پنج ضلع دارد.

انواع هرم براساس تعداد اضلاع قاعده به همین ترتیب ادامه پیدا می‌کند. اگر هم قاعده هرم دایره باشد، شکل ما در واقع یک مخروط است.

انواع هرم براساس طول اضلاع قاعده

·         هرم منتظم: اگر تمام ضلع‌های قاعده هرم با یکدیگر برابر باشند، آن هرم منتظم است.

·         هرم نامنتظم: در صورتی که شرط بالا برقرار نباشد، هرم مدنظر یک هرم نامنتظم است.

انواع هرم براساس موقعیت راس

·         هرم عمود: اگر راس هرم دقیقا بالای مرکز قاعده آن قرار گرفته باشد، آن هرم یک هرم عمود است. برای مثال، اهرام ثلاثه مصر هرم‌های مربعی منتظم عمود هستند.

·         هرم مایل: اگر راس هرم بالای مرکز قاعده آن نباشد، آن هرم یک هرم مایل است.

 

فرمول محاسبه حجم هرم

محاسبه حجم هرم فرمول پیچیده‌ای ندارد. فرمول حجم هرم به صورت زیر است:

V = 1/3 * b * h

در این فرمول  Vنماد حجم هرم، b نماد مساحت قاعده و h نماد ارتقاع هرم است. بنابراین، برای محاسبه حجم هرم مربعی یا مدل‌های دیگر، ابتدا باید مساحت قاعده هرم را به دست آورد.

 

فرمول محاسبه مساحت هرم

محاسبه مساحت هرم، مخصوصا هرم‌های منتظم، بسیار ساده است؛ و از جمع مساحت قاعده هرم با مساحت جانبی آن به دست می‌آید. همه وجه‌های هرم‌های منتظم مثلث‌هایی با ابعاد یکسان هستند. در نتیجه، فرمول مساحت هرم منتظم به صورت زیر خواهد بود:

A = b + (½ * P * l)

در این فرمول  Aنماد مساحت هرم، b نماد مساحت قاعده و l نماد طول مایل هرم است. توجه داشته باشید که اگر هرم مدنظر شما نامنتظم باشد، باید مساحت هریک از وجه‌ها را جداگانه محاسبه کنید، و در انتها با مساحت قاعده هرم جمع بزنید.

 

فرمول محاسبه محیط هرم

برخلاف حجم و مساحت هرم، فرمولی برای محاسبه محیط هرم وجود ندارد. به طور کلی، ریاضی‌دانان محیط را برای اشکال سه بعدی تعریف نمی‌کنند و به صورت قراردادی، معمولا محیط بزرگترین سطح مقطع اشکال سه بعدی را به عنوان محیط آن درنظر می‌گیرند.

 

محاسبه مساحت و حجم هرم آنلاین

محاسبه مساحت و حجم هرم به صورت آنلاین در «مرکزش» بسیار ساده است. تنها باید طول، عرض و ارتفاع هرم مدنظرتان را در قسمت‌های مشخص‌شده وارد، و روی دکمه «محاسبه» کلیک کنید. حجم هرم با دقت دو رقم اعشار بلافاصله به شما نمایش داده خواهد شد.

امتیاز دهید

4.8 امتیاز از 2240 رای